Protez Tırnak

Protez Tırnak
Protez Tırnak

Protez Tırnak 


Kişinin kendi tırnağı üzerine uygulanan bir işlemdir. Protez tırnak; tırnaklarını yiyenler, tırnakları geç uzayanlar, tırnakları kırılanlar ve uzun süre güzel tırnak kullanmak isteyenler için uygulanan bir işlemdir.
Tırnağın üzerine özel koruyucular sürülerek uygulanan bir işlemdir ve bakımları düzenli şekilde yapıldığı taktirde rahatca kullanılabilinir. Dilediğiniz zaman kolayca çıkartılabilinir. Takma tırnaklar gibi düşme korkusu yaşamazsınız. 
 

Kimler Protez Tırnak Yaptırabilir ?

Özellikle tırnak yeme probleminiz var ve kendinize hakim olamıyorsanız protez tırnak yaptırabilirsiniz. Kırılgan tırnaklara sahip kadınlar için idealdir. Tırnak uzatmaya zaman ayıramayan iş kadınları için idealdir. Müzik, dikiş gibi tırnakların yoğun olarak kullanılacağı işlerde çalışanlar yaptırabilir.

Kimler Protez Tırnak Yaptıramaz ?

Tırnaklarında yada ellerinde mantar gibi zührevi hastalıkları olan kişilere protez tırnak yapılmamaktadır. Ancak tedavi edilip tamamen kurtulduktan sonra uygulanabilir.

Protez tırnak özel eğitim almış sertifikalı uzmanlar tarafından jel ve akrilik malzemeleri kullanılarak yapılmaktadır. Tırnaklara şablon kullanılarak uzatma veya doğal tırnak üzerine şekillendirilerek yapılır. İşlem süresi yaklaşık 2,5 /3 saattir.

Protez Tırnak Çeşitleri

Akrilik Protez Tırnak: En çok tercih edilen uygulamalardan biridir. Akrilik protez tırnak üzerine özel likit sıvı ve akrilik pudrayla yapılır. Direkt tırnağın üstüne uygulanan akrilik protez tırnakta fırça yardımı ile parmağa takılan şablonlar doğrultusunda şekil verilir.

Jel Protez Tırnak: Jel protez tırnak sık tercih edilen uygulamalardandır. Jel Protez tırnak sıvı bir jel genel olarak şablon yardımıyla yapılır. Bu uygulamada da direkt tırnağın üstüne sürülerek uygulanan jel diğer uygulamalara oranla daha ince tabakalı ve daha doğal görünümlü olur.

Dipping Protez Tırnak: İlk protez tırnak uygulamalarındandır. Bu yöntemde direkt tırnağın üzerine yapılmaz. Bu uygulamada seçilen tırnak formuna ve kişinin tırnak yatağına göre bir uygulama yapılır. Bu uygulamada seçilen tırnak formu tırnak yatağına yapıştırılır. Yapıştırılan formu tırnak ile eş hizada olması için törpülenir ve matlaştırılır. Ardından tırnak yapıştırıcı gene sürülerek tırnak akrilik pudraya batırılır. Bu işlem birkaç kere tekrar edilerek son bulur.
 

Polygel Protez Tırnak: Polygel protez tırnak diğer jel uygulamasına göre daha yoğun formda bir hel çeşitidir. Fırça ve özel sıvı yardımıyla sürülerek şekil verilir. Son zamanların en çok tercih edilen uygulamalarından birisidir.
 

Protez Tırnak Uygulaması Nasıl Yapılır?
1.    Protez tırnak; her el ve tırnak cinsine uygulanabilir.
2.    Protez tırnak yaptıracak kişilere öncelikle tırnaklarının yapısında bir takma tırnak yerleştirilir. Fakat bu tırnak bütün yüzeye yapıştırılmaz. Uç kısmını kaplayacak şekilde uca doğru yapıştırılır.
3.    Tırnak yapıştırıldıktan sonra; takılan tırnağın, kendi tırnağınızın seviyesinde törpülenmesi gerekir. Arada yükseklik farkı olmamalıdır. Yüzeyin eşit hale gelmesi gerekir.
4.    Tırnak yüzeyi törpü ile eşitlendikten sonraakrilik kullanılır. Akrilik ve jel olmak üzere 2 çeşit uygulama vardır. Fakat en çok kullanılan akrilik işlemdir.
5.    Tırnak yüzeyine akrilik uygulamasından sonra; pürüzlü bir hale gelir. Bu yüzden tırnak yüzeyine tekrar törpü işlemi yapılmalıdır. Törpü yapılarak parlatılması sağlanır.
6.    Tırnaklarınız canlandırıldıktan sonra; oje sürüp günlük hayatınıza dönebilirsiniz. Bu işlem 1,5 saat sürebilir.
7.    Protez tırnak uygulandıktan sonra; 1 ay süre içerisinde yenilenmesi gerekir. Yenilenme yapılmasının nedeni; dipten kendi tırnaklarınızın uzamasıdır. Bu yüzden tekrar dolgu maddeleri yapılarak yenilenmelidir.

Protez tırnak bakımı nasıl yapılır?
Tırnaklarınızın bakımı için ayda 1 kez mutlaka yaptırdığınız yere gitmelisiniz. Uzayan tırnaklarınız jel ile tamamlanır ve kısaltmak istiyorsanız törpüleme işlemi yaptırabilirsiniz. Ayrıca bu tırnaklara çok sert davranmamaya ve bir yere çarpmamaya da dikkat edin. Baskı ve çarpma tırnaklarınızın kırılmasına neden olabilir. Tırnak diplerinize sık sık bir bakım yağı ya da nemlendirici krem uygulamayı da unutmayın. Nemlendirici içerikli bir sabun ile de ellerinizi yıkayarak kurumaları önleyebilirsiniz.