Botoks

BOTOKS NEDİR?

Botoks (Botulinum toksin),  Clostridium botulinum adı verilen bakteriden elde edilmektedir.

Sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleyerek etki gösterir.  Bu şekilde mimik kaslarının veya uygulandığı bölgedeki kasların iletimini durdurarak kırışıklık giderme, oluşumunu engelleme, terleme karşıtı ve migren tedavisinde olmak üzere estetik ve tıbbi amaçlarla kullanılmaktadır.

KIRIŞIKLIK TEDAVİSİ

Mimik kaslarının yıllarca çalışır olması, deri üzerindeki kıvrımları belirgin hale getirir ve kırışıklıklar oluşmaya başlar. Bu kırışıklıklar yoğunlukla alın, kaşlar arası, göz kenarları ve dudak çevresinde görülür. Mimik kaslarına uygulanan botoks bu kasların hareketlerini kısıtlayacağı için kırışıklık açmayı ve sürekli olarak mimik oluşumunu engellediğinden yeni kırışıklık oluşumunu da engellemeyi sağlar. Böylece yaşlı ve kızgın olarak görünen yüz ifadesinde belirgin bir düzelme sağlanır.

YÜZ ŞEKİLLENDİRME

Botoks ile kaşların yukarı kaldırılması işlemi sağlanabilmektedir. Böylece şaşkın yüz ifadesi yok edilebilir. Gülüş esnasında üst diş etinin görünmesi engellenir.

MİGREN BOTOKSU

Migren botoksu, migren ataklarına sebep olan aşırı kas kasılma bölgelerinin kontrollü olarak zayıflatılarak, kronik migren ataklarının başlamasını önlemeye yönelik bir yardımcı migren önleme yöntemidir. 7 farklı alın bölgeyi içine alan, toplam 31 noktanın (alın, ense, şakaklar ve boyun) botox enjeksiyonunu içerir.

MASSETTER (ÇİĞNEME KASI) BOTOKSU

Masetter kasına yapılan botoks ile masssetter kasına belirgin hipertrofili hastaların kare yüz görünümü yerine oval bir yüz görünümü elde edilir.Diğer bölge uygulamalarından farklı olarak massetter kasına Botoks uygulamaları kırışıklıklar için değil, özellikle massetter kası belirgin hipertrofili hastaların sahip olduğu kare yüz görünümünü yumuşatmak ve oval bir yüz elde etmek için yapılır. Böylece daha ince ve feminen bir yüz görünümü elde edilmiş olunur. Bu işlem estetik uygulamasının yanında diş sıkma önlenmesinde de kullanılmaktadır. Çene kaslarının istemsiz sıkılmasını önler , kontrol dışı dişlerin sıkılmasını önler.

KOLTUK ALTI BOTOKSU – EL İÇİ TERLEME BOTOKSU

Botoks, ter bezlerine uygulandığında, ter bezleri ile sinir uçları arasındaki iletim de durdurularak ter bezlerinin çalışması azaltılabilir. Böylece avuç içleri ve koltuk altı bölgesindeki aşırı terleme önlenir ve kişileri rahatsız eden durum ortadan kalkar.

Botoks ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Enjeksiyonlar nedeniyle oluşan ağrılar, iğneler çok ince olduğundan enjeksiyon sırasında sadece çok hafif bir acı hissedersiniz. Anestezik krem uyguladıktan sonra neredeyse ağrısızdır.

Botoks enjeksiyondan sonra 3-4 günde etki göstermeye başlayıp ilk haftada oturur.

Etkisi enjeksiyonu takiben 4-6 aydır. Etkisini yitirdiğinde uygulama tekrarlanabilir.

İşlemin ardından gündelik hayata devam edilebilir. Sadece uzun süre eğilme gerektiren hareketlerden ve yüz kaslarını çalıştırmaktan uzak durulmalıdır. İşlem sonrası 4 saat kadar baş yüksekte tutulmalı, öne doğru eğilmekten kaçınılmalıdır. Yüz yıkanırken soğuk su kullanmaya özen gösterilmelidir.

Hayır, botoks özel bir bakterinden üretilmiş doğal, protein esaslı bir ilaçtır.
Botoks mimikleri yumuşatmak, yüze doğal estetik bir görünüm vermek için kullanılır. Şaşkın ve ifadesiz görüntüler uygulamanın yanlış ellerde yapılmasından kaynaklanır.

Diğer Uygulamalarımız

Bölgesel Zayıflama

Cilt Yenileme

Estetik Dolgu